Zaktualizowano: 22 lipca 2022 r.

Jak złożyć wniosek o DBA? – Złóż DBA (przewodnik)

Utwórz LLC i plik dla DBA szybko i bezproblemowo

Termin DBA oznacza „Doing Business As”, ale dlaczego miałbyś go potrzebować dla swojej firmy i jakiemu celowi służy?

Co to jest DBA?

Każda firma ma swoją prawną nazwę. Może to być nazwa, pod którą jest zarejestrowana, w przypadku jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub innego podmiotu statutowego, jest to ta, która znajduje się w jej dokumencie założycielskim. Alternatywnie, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową, wówczas nazwa firmy to nazwisko właściciela lub właścicieli firmy.

Chociaż jest to prawna nazwa firmy, jeśli firma prowadzi działalność pod inną nazwą, jest ona znana jako nazwa DBA. Firma może mieć tylu administratorów baz danych, ilu uważa, że ​​potrzebuje, ale w większości stanów, o ile ta nazwa nie jest zarejestrowana, firma może prowadzić działalność tylko pod jej nazwą prawną.

Pamiętaj tylko, że jeśli zarejestrujesz DBA przed utworzeniem LLC, korporacji lub innego typu podmiotu prawnego, wówczas stan będzie postrzegać Cię jako jednoosobową firmę.

Czym nie jest DBA?

Należy być świadomym faktu, że DBA nie jest podmiotem prawnym, jest to nazwa, która została przypisana do podmiotu gospodarczego. Prowadzenie działalności pod nazwą DBA to nie to samo, co zakładanie firmy.


Jak więc zarejestrować nazwę DBA?

Nie możesz po prostu nagle zdecydować, że chcesz użyć nazwy DBA, a następnie zacząć to robić, jest to proces, a także opłata.

Istnieją formularze, które musisz wypełnić, a sposób, w jaki to zrobisz, zależy od stanu. Niektóre będą wymagały wypełnienia formularzy i złożenia ich w urzędzie lokalnym lub powiatowym, podczas gdy inne będą wymagały złożenia ich w agencji stanowej, podczas gdy inne pozwolą na złożenie ich w obu. Tylko upewnij się, gdzie musisz wypełnić dokumenty dotyczące stanu, w którym się znajdujesz lub stanu, w którym będziesz prowadzić działalność. Różne rodzaje działalności mają również różne wymagania, więc upewnij się, że wykonałeś wszystkie niezbędne kroki dla swojego rodzaju działalności.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych procedur otrzymasz fikcyjny certyfikat nazwy i możesz zacząć używać swojej nazwy DBA.

Inne procedury, o których powinieneś wiedzieć:

 • Jeśli zgłaszasz nazwę DBA dla LLC lub korporacji, często wymagany jest dowód, że firma ma dobrą opinię. Możesz to uzyskać, żądając dobrego stałego certyfikatu od sekretarza stanu.
 • Jeśli Twoja firma nie jest korporacją, nie możesz sprawić, by Twoja nazwa DBA zawierała termin INC. lub Corp. itp. Nie możesz również wskazać, że Twoja firma jest LLC, jeśli tak nie jest.
 • W niektórych stanach zgłoszenia są składane w różnych urzędach, w zależności od tego, czy Twoja firma jest jednoosobową działalnością, czy spółką jawną, korporacją lub LLC. Formy też mogą być różne.
 • Różne stany mają różne akceptowane formy płatności za opłatę za zgłoszenie. Na przykład tylko niektórzy mogą pozwolić Ci zapłacić kartą debetową lub kredytową, podczas gdy inni mogą potrzebować przekazu pieniężnego lub czeku kasjerskiego.

Krok 1: Przeprowadź wstępne wyszukiwanie nazwy DBA

Sprawdź dostępność nazwy

Pierwszym krokiem tego procesu byłoby wstępne wyszukiwanie nazwy DBA. Musisz najpierw sprawdzić, czy żądana nazwa DBA jest nadal dostępna, podobnie jak w przypadku wyboru oryginalnej nazwy dla swojej firmy. Zapisz kilka nazw, które Ci się podobają, które pasują do Twojej marki, a następnie zaloguj się na stronie Sekretarza Stanu dla stanu, w którym prowadzisz działalność, i skorzystaj z wyszukiwania, aby sprawdzić, czy żądane nazwy są nadal dostępne. W tym momencie możesz również szybko przeszukać domeny, aby sprawdzić, czy którakolwiek z nich jest dostępna do zakupu.

Niektóre stany będą przechowywać Twoje imię i nazwisko przez 120 dni za niewielką opłatą, co jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do złożenia wniosku, ale nie chcesz stracić nazwy na rzecz innej firmy. Możesz również rozważyć użycie znaku towarowego swojej nazwy DBA lub przynajmniej sprawdzić, czy w Twojej nazwie istnieją jakiekolwiek znaki towarowe. Upewnij się, że sprawdziłeś przepisy swojego stanu, aby upewnić się, że nie łamiesz żadnych zasad, jeśli chodzi o przepisy dotyczące nazewnictwa.


Krok 2: Składanie wniosków

Wypełnianie aplikacji

Po wybraniu swojego nazwiska i sprawdzeniu, czy jest ono dostępne, nadszedł czas, aby je zgłosić. Należy pamiętać, że niektóre stany mogą wymieniać to jako zgłoszenie przybranego nazwiska, fikcyjnego nazwiska lub nazwy handlowej. Znajdź odpowiedni formularz na strona internetowa sekretarza stanu, wypełnij go i prześlij online. Cały proces nie potrwa długo. Możesz również wysłać formularz pocztą. Większość stanów pobiera również niewielką opłatę za zgłoszenie.

Jedyne, czego będziesz potrzebować do wypełnienia formularza, to wybrana przez Ciebie nazwa DBA i numer identyfikacyjny Twojej firmy. Jeśli nie masz numeru EIN, którego możesz użyć, możesz użyć swojego numeru ubezpieczenia społecznego. Kilka stanów wymaga zarejestrowania DBA na więcej niż jednym szczeblu rządowym. Na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza może być zmuszona do złożenia wniosku na poziomie stanowym i powiatowym.


Krok 3: Publikacja

Niektóre stany, ale nie wszystkie, będą wymagać opublikowania nazwy po jej zgłoszeniu i zatwierdzeniu. Kalifornia, Floryda, Georgia, Illinois, Minnesota, Nebraska i Pensylwania wymagają publikowania nazwy w lokalnych gazetach, zwykle co tydzień przez cztery tygodnie, chociaż może się to różnić w zależności od stanu.


Dlaczego potrzebujesz administratora DBA?

Istnieje wiele powodów, dla których firmy używałyby fikcyjnej nazwy zamiast swojej nazwy prawnej. Powody są bardzo różne w zależności od rodzaju działalności, na przykład jednoosobowa firma używałaby nazwy DBA z innych powodów niż LLC.

 • Jako jednoosobowa firma najczęstszym powodem używania nazwy DBA jest to, że nie chcesz prowadzić działalności gospodarczej pod własnym nazwiskiem. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki jawnej Twoje imię i nazwisko oraz nazwa firmy będą takie same w rejestrach publicznych, więc jeśli chcesz zachować prywatność i zachować swoje imię i nazwisko oddzielnie, musisz złożyć DBA.
 • Jeśli nazwa Twojej firmy jest tylko Twoim imieniem i nazwiskiem, może być bardzo trudno określić, czym faktycznie zajmuje się firma. Nazwa DBA daje możliwość wybrania bardziej charakterystycznej nazwy, która pomoże podkreślić, czym zajmuje się Twoja firma. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę zajmującą się ciastkami, zamiast posługiwać się swoim imieniem i nazwiskiem, możesz nazwać je „Joe's Cupcakes”. To samo dotyczy spółki jawnej. Jeśli zarejestrujesz wybraną fikcyjną nazwę, będziesz mógł prowadzić działalność gospodarczą pod tą nazwą.
 • W zależności od banku, z którym się wybierasz, mogą wymagać posiadania nazwy DBA w celu otwarcia konta bankowego dla Twojej firmy. Czasami bank poprosi Cię o przedstawienie dowodu złożenia wniosku DBA w ramach procesu rejestracji, aby udowodnić, że prowadzisz działalność pod inną nazwą.
 • Biznes nie pozostaje taki sam na zawsze. Może się zdarzyć, że Twoja firma zdecyduje się pójść inną drogą lub wprowadzić zupełnie nową branżę, której nie odzwierciedla nazwa, której obecnie używasz. Używanie nowej nazwy DBA może pomóc we wprowadzeniu na rynek nowej linii produktów lub usług, ponieważ posiadanie bardziej opisowej nazwy może być bardzo korzystne. Dlatego niektóre firmy wybierają więcej niż jedną nazwę DBA dla różnych części firmy.
 • Nawet jeśli nie potrzebujesz DBA dla swojej firmy, czasami może to być dobry pomysł, który sprawi, że będzie wart opłat i żmudnej pracy papierkowej. Na początek, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jest to najtańszy sposób używania nazwy firmy, a także zazwyczaj najprostszy. Bez konieczności przechodzenia przez cały proces tworzenia LLC lub korporacji, możesz stworzyć zupełnie inną tożsamość biznesową.
 • Bez konieczności tworzenia wielu firm, DBA pozwoli Ci prowadzić więcej niż jedną. Na przykład, jeśli ktoś chce prowadzić dwie różne firmy, może utworzyć jedną korporację i prowadzić dwie firmy w ramach dwóch różnych DBA, co może znacznie zmniejszyć papierkową robotę i wydatki.
 • Jeśli działasz pod inną nazwą, ale jej nie złożyłeś, ochrona prawna, którą otrzymujesz będąc LCC lub korporacją, może zostać unieważniona, w związku z tym DBA pomoże zachować zgodność Twojej firmy.
 • Dla wielu firm sprzedaż internetowa to rosnąca część firmy, więc zamiast tworzyć jedną stronę internetową w nadziei, że będzie odpowiadała wszystkim potencjalnym klientom, możesz łatwo segmentować swój rynek online, korzystając z różnych administratorów baz danych z oddzielnymi witrynami, skierowanymi do klientów o różnych potrzebach.
 • Aby użyć nazwy domeny jako DBA. Możesz podać nazwę DBA, aby Twoja firma mogła przeprowadzać transakcje biznesowe pod nazwą domeny firmy. Ta metoda jest zwykle używana, gdy nazwa firmy nie jest dostępna jako nazwa domeny. Na przykład, gdy chcesz obsługiwać inną stronę internetową oprócz już istniejącej.
 • Czasami, zwłaszcza w przypadku starszych firm, nazwa prawna nie jest przyjazna dla wyszukiwarek lub jest bardzo trudna do zapamiętania. Możesz użyć nazwy DBA, aby ułatwić znalezienie Twojej firmy.

Uzyskaj profesjonalną pomoc i sformuj swoją spółkę LLC i DBA już dziś

Możesz sam złożyć wniosek o nazwę DBA, ale wiele osób nie ma czasu, uważa ten proces za zbyt mylący lub woli skorzystać z zewnętrznej firmy, aby to zrobić, aby upewnić się, że proces przebiega prawidłowo. Istnieje wiele firm i osób trzecich, które mogą to dla Ciebie zrobić, ale jedną z najlepszych jest Zenbusiness. Firma istnieje od wielu lat i zyskała sporą reputację, pomagając dosłownie tysiącom firm w ich potrzebach. Zenbusiness przeprowadzi Cię przez cały proces i jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji.

$ 49

obraz z oceną gwiazdkową

Ocena: 4.8 / 5
Liczba recenzji: 4370 +

zenbusiness transparent

Utwórz spółkę LLC już dziś z ZenBusiness za jedyne $ 49. Mają 98% oceny zadowolenia klientów i ponad 4000+ zweryfikowanych recenzji.


Często zadawane pytania na temat administratorów baz danych

Czy istnieją inne nazwy dla DBA?

Możesz usłyszeć termin nazwa DBA, zwany również przybranym nazwiskiem, fikcyjna nazwa firmy lub nazwa handlowa.

Przeczytaj to w innych językach:

Zdobądź trochę więcej wiedzy na temat biznesu i LLC

Założyciel i autor

Ian Broderick jest zapalonym autorem i właścicielem LLCGuys.com. Od ponad 4 lat związany z formacją LLC. Ponadto pracował w kilku znanych dostawcach usług tworzenia spółek LLC. Teraz postanowił podzielić się swoją wiedzą i radą ze wszystkimi. Ponieważ istnieje wiele pytań i obaw związanych z tą dziedziną - jego celem jest uczynienie LLCGuys najlepszym dostawcą informacji w zakresie tworzenia LLC, recenzji usług itp.

Przewiń do góry